Dovada incontestabila ca televiziunile sunt un jeg comercial

de netuliber

Astazi m-as fi dus sa vad ultimul meci al Stelei in acest tur de campionat. Nu am mai ajuns. La ora 16’00 cand incepea meciul, zapam intre posturile ce transmit liga 1 cautand imaginile in direct. Ba filme, ba emisiuni, ba reclame. Nicaieri meciul. Intru pe net: transmis de gsptv. Revin la gsptv, reclame. Ma uit la ceas, 16’03. Mai verific un ceas: 16’04. Ma, poate s-a amanat meciul, poate incepe de fapt la 16’30…cautam motive. Intr-un final se comuta imaginea pe stadionul Ghencea. Comentatorul, foarte normal: „da, suntem in minutul 5 si scorul este deja 1-0 pentru Steaua….”.
Ba sunteti nebuni? Pentru ce transmiteti meciurile astea? Nu pentru a putea vedea omu linistit un spectacol fotbalistic, cum pompos il denumiti prin media? Nu pentru a trai emotia golului? Nu pentru atmosfera? Cum sa ma mai uit la postul vostru cand intrati dupa 5 minute de la inceperea partidei, ca si cand ar fi normal, si mai si anuntati ca de fapt s-a inscris un gol? Sa zicem ca as accepta (la limita) 30 de secunde. Ca mai sunt si altii care ciupesc asa. DAR 5 MINUTE ?!?!?!?!?!?!?
Binenteles, nimeni nu se va sesiza. Si chiar daca, vor da amenzi simbolice, dupa cum puteti citi pe subiectiv.ro